Czy wiele osób miało okazję usłyszeć cokolwiek na temat witaminy H? Pewnie nie. Już znacznie bliższa naszemu sercu jest witamina B7. Okazuje się, że mowa o dosłownie tej samej witaminie, która potocznie nazywana jet biotyną. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jej właściwości, a także istoty jej obecności w ludzkim organizmie. Wtedy dowiemy się, czy i jaki ma ona wpływ na nasze zdrowie, a także w jakich składnikach możemy ją odnaleźć.
Biotyna – cenne właściwości
Nie bez powodu mówi się o ładnie wyglądających paznokciach i włosach, jako oznace dobrego zdrowia. Rzeczywiście są to pierwsze oznaki niedoboru pewnych witamin, w tym właśnie pogorszenia się jakości paznokci i włosów. Biotyna jest odpowiedzialna między innymi za syntezę kwasów tłuszczowych, jak i również produkowanie glukozy. Nie należy zapominać o tym, że bez biotyny, nasza tarczyca nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Osoby z gorszą krzepliwością krwi, często mają zalecane spożywanie witaminy K wraz z biotyną.
Jeżeli tylko będziemy mieli zbyt mało biotyny w naszym organizmie, bardzo szybko da się to odczuć. Prze wszystkim na jej brak, będzie reagować nasza skóra, na której zaczną pojawiać się różne wypryski, a nawet wysypka. Włosy, które stają się bardziej łamliwe i zaczynają wypadać w znacznie większej ilości, także mogą być dla nas pierwszą objawem niedoboru biotyny. Warto zbadać także poziom cholesterolu. Oczywiście za podwyższony poziom może być odpowiedzialna niedopasowana dieta przesadzona cukrami i tłuszczami. Ale gdy staramy się jeść w sposób urozmaicony, sęk może leżeć właśnie w niedoborze biotyny.
Obecnie nie wykazano w żadnych badaniach naukowych, by mogło dojść do przedawkowania biotyny. Raczej należy spodziewać się tego, iż codzienne pożywienie jest niezbyt bogate w tę witaminę.
Najważniejsze źródła biotyny
Biotyna oczywiście może być przyjmowana w postaci suplementów diety. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy starać się ze wszystkich sił, by nadrobić dzienną dawkę w sposób naturalny. Średnie zapotrzebowanie na biotynę w ciągu doby, wynosi od 30 do 100 mg. Warto przekonać się, w jakich składnikach w ogóle występuje, a także w jakich ilościach. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić, czy mamy niedobór tej witaminy:
– Wątróbka (zobacz jak przyrządzić) – nie przez wszystkich lubiana jest największym źródłem biotyny. W 100 g mięsa, występuje aż 102 mg witaminy
– Drożdże – ok. 200 mg w 100 gramach
– Orzeszki ziemne prażone – ok. 130 mg w 100 gramach
– Mąka sojowa – w 100 g, występuje aż 63 mg biotyny
– Żółtko – ok 52 mg w 100 gramach
– Migdały – ok 60 mg w 100 gramach – tutaj przeczytasz o ich innych właściwościach
Tak jak znajdziemy jeszcze więcej produktów, w których występuje biotyna, należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia również z wieloma produktami, które mocno ograniczają jej wchłanianie przez organizm. W związku z tym nie zaleca się spożywania alkoholu, jak i również wysoko przetworzonej żywności. Ponieważ właśnie takie elementy naszego menu, nie tylko nic dobrego nie wprowadzają do naszego organizmu, ale również przyczyniają się do ograniczonego przyswajania biotyny zawartej w innych składnikach.