Co warto wiedzieć o lordozie?
Niestety, statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków ma problemy z wadami postawy. Jedną z takich dolegliwości jest lordoza. Jakie są przyczyny jej występowania? Jakie objawy charakteryzują lordozę? Co zrobić, aby poradzić sobie z tym kłopotem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Co to jest lordoza?
Warto wiedzieć, że lordoza, określana także terminem „plecy wklęsłe” to charakterystyczna wada postawy, która cechuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku przodowi (ma to miejsce w dole pleców). Niestety, trzeba podkreślić, że nieleczona lordoza prowadzi do zaburzenia proporcji sylwetki. Poza tym powoduje między innymi artretyzm oraz przewlekłe bóle pleców… Nie wolno zatem bagatelizować tego kłopotu.
Jakie są przyczyny lordozy?
- przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała
- brak odpowiedniej dawki ruchu
- wada wrodzona – czytaj o wadach
- nadmierna otyłość
- urazy (jak choćby zwichnięcie biodra)
- inna wady postawy, czyli kifoza pogłębiona, która odznacza się nadmiernym wygięciem na zewnątrz w środkowej części pleców i przyczynia się do lordozy
- różne schorzenia, do których zaliczamy między innymi osteoporozę, dystrofię mięśniową, krzywicę, zapalenie krążków międzykręgowych – więcej
- gruźlica (lordoza może powstać w wyniku powikłań po tej chorobie)
Lordoza – jakie są objawy?
Warto zaznaczyć, że osoby, które mają lordozę wyglądają nienaturalnie – zwłaszcza, jeśli popatrzymy się na nie z profilu bocznego. Wszystko dlatego, że kręgosłup nadmiernie wygina się ku przodowi. To powoduje, że dana osoba wygląda tak, jakby nadmiernie próbowała się wyprostować. Należy zaznaczyć, że między pośladkami a środkową częścią kręgosłupa widoczna jest charakterystyczna dla lordozy litera C. Jakie są inne znaki szczególne? Mowa tutaj o wklęsłych plecach, wypiętym brzuchu oraz relatywnie uwypuklonych pośladkach.
Niestety, ludzie, którzy mają tę wadę postawy narzekają również na ból – szczególnie w dolnym odcinku pleców. Mogą mieć również problemy z kurczami mięśniowymi, drętwieniem kończyn dolnych, a także zaburzeniami w aspekcie oddawania stolca oraz moczu. Nie da się ukryć, że te wszystkie dolegliwości bardzo negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach takie osoby nie mogą normalnie pracować czy uczyć się…
Jak leczyć lordozę?
Obecnie jest wiele skutecznych sposobów, które pozwalają radzić sobie z tym problemem. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że nie każda forma tej wady postawy wymaga specjalistycznego leczenia. Szczególnie, jeśli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika w wyniku zastosowania prawidłowej postawy ciała. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ćwiczenia, które pomagają w tym aspekcie.
W niektórych przypadkach – bardziej zaawansowanych – konieczna jest jednak pomoc lekarza. W trudnych sytuacjach pacjenci muszą stosować gimnastykę korekcyjną, która powoduje spłaszczenie lordozy. Jeśli osoby z tą dolegliwością narzekają na silne bóle, to lekarze przepisują im stosowne leki. Pomocna jest też fizykoterapia, która wzmacnia mięśnie tułowia. W skrajnych przypadkach lekarze zalecają zaś noszenie gorsetu ortopedycznego, a nawet leczenie operacyjne.