Oczekiwanie na skierowanie do sanatorium może okazać się w wielu przypadkach bardzo monotonne. W takiej sytuacji trzeba działać, oczywiście nie w każdym przypadku na takie skierowanie trzeba czekać latami. Zazwyczaj jednak na skierowanie trzeba czekać minimum rok. NFZ nie działa w takich kategoriach zbyt szybko, dlatego warto upominać się o swoje dokumenty, aby można było udać się na leczenie sanatoryjne do centrum uzdrowiskowego, gdzie można skutecznie zadbać o swoje zdrowie. Wpływ na to, kiedy zostanie wydane skierowanie ma też problem pacjenta, a więc czy jest to np. jakiś poważny problem, czy też drobniejsze dolegliwości. Takie leczenie uzdrowiskowe jest jednak w dzisiejszych czasach potrzebne zarówno dzieciom, które mają np. problemy z górnymi drogami oddechowymi, ale też osobom starszym i schorowanym, które nie mogą poruszać się np. o własnych siłach na skutek jakichś wypadków. Skierowania do sanatorium są wyczekiwane przez każdego pacjenta.
Opis stanu pacjenta
Na takim skierowaniu muszą znaleźć się odpowiednie informacje, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, tak aby skierowanie było w ogóle ważne. Przede wszystkim lekarz ubezpieczenia zdrowotnego musi zadbać o to, aby na skierowaniu pojawił się opis stanu pacjenta. Trzeba więc dokładnie opisać, co dolega pacjentowi, jakie leczenie zastosowano, jakie zajęcia powinny być dla niego przewidziane w sanatorium, itd. Zgodnie ze stanem pacjenta dobierane jest także uzdrowisko dla niego, a więc niekoniecznie musi to być miejsce położone w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania pacjenta. Na to akurat nie można liczyć, ponieważ dla lekarzy zdecydowanie najważniejsze jest to, aby pacjent został w stu procentach wyleczony i pod tym kątem dobiera się dla niego ośrodek. Czasami bywa tak, że do takiego ośrodka trzeba dojechać nawet kilkaset kilometrów, ale jest to wtedy najlepsza opcja dla danego pacjenta i ma wtedy większe szanse na skuteczne wyleczenie, czy też rehabilitację.
Jak często można jeździć do sanatorium?
Często ludzie zastanawiają się również nad tym, jak często można jeździć do sanatorium? Odpowiedź jest dość skomplikowana, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia nie powinno się to odbywać częściej niż raz na 12 miesięcy, ale bywają szczególne przypadki, gdzie można odstąpić od reguły. Wiele zależy też od lekarza prowadzącego, dlatego też nie da się tego jasno określić. Przede wszystkim sanatorium odpowiedzialne jest za:
- przeprowadzanie turnusów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych,
- poprawę stanu zdrowia pacjentów,
- leczenie różnych dolegliwości u pacjentów w przeróżnym wieku.
Jak widać zakres usług jest naprawdę szeroki. Skierowanie może być wystawione szybko, ale też można czekać na nie miesiącami, nie wiadomo jak będzie w danym przypadku, ale informacje związane z takimi skierowaniami dostępne są w sieci internetowej, na specjalnej stronie stworzonej dla osób oczekujących na skierowanie. Można wtedy sprawdzić swój numer w kolejce i zobaczyć, kiedy mniej więcej się takie skierowanie otrzyma.