Osutki są to objawy niepożądane po stosowaniu leków. Występują one jako reakcja uczuleniowa na leki, które stosowane są na skórę lub doustnie. Objawy niepożądane po stosowaniu leków występują zwykle u piętnastu do trzydziestu procent pacjentów a osutki są jednym z takich objawów. Osutka po lekach objawia się na skórze i w błonach śluzowych. Zmiany skórne, które mogą wystąpić to:
- pokrzywka,
- grudki,
- plamy,
- pęcherze,
- zmiany krwotoczne.
Charakterystyka osutki
Plamy na skórze mogą być wywołane przez na przykład: salicylany, barbiturany czy również sulfonamidy. Zapalenia naczyń i rozsiane zmiany skórne mogą być wywołane przez niektóre środki przeciwbakteryjne. Brunatne plamy na skórze, to z kolei jest już rumień trwały. Pojawiają się w tym samym miejscu przy zażywaniu konkretnych leków. W takim przypadku trzeba odstawić oczywiście jak najszybciej stosowany lek. Wysypka skórna, które może wystąpić to pokrzywka, a konkretnie mogą to być bąble pokrzywkowe. Mają one generalnie różną wielkość, są one przeważnie od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów, w zależności od konkretnego przypadku i od konkretnej reakcji na lek. Wywoływane są przez najczęściej poprzez różnego rodzaju antybiotyki jak i również środki kontrastowe, które podawane są w badaniu radiologicznym. Wywołuje ją także kwas acetylosalicylowy.
Leczenie osutki
Warto wiedzieć, iż aby wyleczyć osutkę, trzeba pozbyć się z organizmu leku wywołującego reakcję. Stosuje się najczęściej w tym celu bezpieczne środki przeczyszczające oraz moczopędne. Stosowane są również w tym celu nawet leki przeciwhistaminowe a także również wapń oraz witamina C. Wyprysk alergiczny jest to reakcja na preparaty, które stosowane są bezpośrednio na skórę. Bardzo ciężkim objawem polekowym jest toksyczna nekroliza naskórka, która objawia się rumieniem, martwicą, pęcherzami. Kiedy oprócz zmian skórnych pojawia się także gorączka, trzeba natychmiast odstawić lek, który jest podejrzany o wywołanie tych objawów i trzeba rozpocząć leczenie. Często są to jedynie objawy, które dotyczą zmian skórnych pojawiających się na ciele człowieka. Trzeba wtedy jak najszybciej odstawić dany lek i unikać jego stosowania w przyszłości, gdyż wówczas skutki uboczne mogą się znowu powtórzyć. Może zdarzyć się tak, że kobiety w ciąży szczególnie w trzydziestym piątym tygodniu ciąży dostają lekkiej wysypki, która zlokalizowana jest na brzuchu. Zmiana ta przypomina pokrzywkę, towarzyszy jej też niezwykle często uporczywy świąd. Przeważnie osutka ustępuje wtedy tuż po porodzie. Ta zmiana nie zagraża w żadnym stopniu płodowi, więc kobiety w ciąży nie muszą objawiać się takich reakcji. W przypadku pojawienia się niepokojących krost, trzeba skonsultować się jednak z dermatologiem. Bardzo ważne jest dbanie o higienie ciała podczas ciąży. Zmiany skórne, wysypkowe powodują swędzenie i odruch drapania. W przypadku gdy higiena jest nie właściwa i nie ma konsultacji dermatologicznej, może dojść do zakażenia, które jest groźniejsze i może mieć niepożądane skutki.