Loading

wait a moment

Czyraki – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Czyrak to skórne zapalenie ropne, które bardzo potrafi dać się we znaki. Czym cechują się te zmiany? Jakie są ich przyczyny powstawania i symptomy? Co zrobić, aby czyrak nie był już dłużej problemem?

Czyrak – jakie są przyczyny powstawania?

Czyrak to ropne zapalenie mieszka włosowego, a także jego najbliższego otoczenia. Może przyjmować nawet do 3 cm średnicy. Zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się w miejscach, w których skóra narażona jest na tarcie. Poza tym nie brakuje ich w lokalizacjach wydzielających obficie pot. W związku z tym czyrak może pojawić się między innymi na plecach, karku, pośladkach czy grzbietach dłoni itp.

Jakie wyróżniamy inne przyczyny powstawania tych elementów? Najczęściej czyrak powstaje w wyniku bakterii gronkowca, które znajdują się na skórze. Warto podkreślić, że rozrost bakterii rozpoczyna się tak naprawdę w mieszkach włosowych. Wnikają one w uszkodzoną skórę, co powoduje miejscowe zapalenie tkanki łącznej. W efekcie powstaje mały, bolący guz o czerwonej barwie. W środku znajduje się natomiast włos.

Są też inne powody, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania czyraków. Mówimy tutaj o cukrzycy, otyłości, niedożywieniu, nowotworach limfoproliferacyjnych czy stosowaniu leków immunosupresyjnych, które są niezbędne w niektórych chorobach, jak na przykład we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Wtedy Imuran pomaga pacjentom osiągnąć stan remisji, ale posiada mnóstwo skutków ubocznych, które mogą skutkować właśnie między innymi występowaniem czyraków.

Większe kłopoty z czyrakami mają też osoby, w których rodzinach już wcześniej pojawiały się takie problemy. Ponadto należy również zwrócić uwagę na anemię czy przyjmowanie antybiotyków, które zwiększają ryzyko pojawienia się tych konkretnych zmian skórnych.

Jakie wyróżniamy objawy?

  • zmiana skórna w postaci czerwonej grudki, która jest wypełniona płynem. W środku znajduje się mieszek włosowy
  • żółty albo biały punkt na środku pojawia się wtedy, kiedy czyrak jest dojrzały i można odsączyć z niego ropę
  • w niektórych przypadkach – bardziej zaawansowanych – pacjenci skarżą się także na gorączkę
  • innymi objawami są również powiększenie węzłów chłonnych, a także zmęczenie

Jakie są na powikłania?

  • blizny
  • ropnie skóry
  • infekcje rdzenia kręgowego, mózgu czy nerek
  • zakażenie uogólnione organizmu, które z kolei może powodować zapalenie wsierdzia czy zapalenie płuc
  • zatrucia pokarmowe

Czyrak – jak się go pozbyć?

Nie brakuje osób, które zadają sobie to pytanie. Trzeba zaznaczyć, że czyrak może być leczony przy pomocy okładów ze środkiem odkażającym. Na rynku nie brakuje specjalnych maści lub żelów, które świetnie wywiązują się z tego zadania. Jeśli czop zostanie oderwany, to skórę należy przemyć spirytusem salicylowym, aby pozbyć się bakterii i zdezynfekować ranę. Na sam czop nakłada się natomiast specjalne opatrunki z dodatkiem maści cynobrowosiarkowej albo maści z dodatkiem antybiotyku. Pamiętajcie, żeby nie leczyć się na własną rękę. Najlepiej iść zatem do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje, co robić w konkretnym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *