Loading

wait a moment

Czystek – coraz popularniejsze zioło w naszej kuchni

Jeszcze wiele lat temu, pewnie ziołami zajmowały się wyłącznie osoby, które poświęcały swój czas medycynie ludowej. Dzisiaj okazuje się, że zainteresowanie naturalnymi sposobami leczenia i zapobiegania różnym chorobom, staje się coraz popularniejsze. Wśród tych ziół, które cieszą się coraz większym uznaniem znalazł się również czystek.

Drogocenne dary natury

Czystek ma swoich zwolenników, jak i również osoby, które są względem niego sceptycznie nastawione. Rzeczywiście wiele osób nie dowierza w to, żeby w tak małej i niepozornej roślince kryło się aż tak wiele właściwości. Czystek miałby działać przede wszystkim antynowotworowo, oczyszczająco, a nawet wspomagająco przy leczeniu boleriozy. Warto przyjrzeć się tej roślinie z bliska, by nie mieć już żadnych wątpliwości, że będzie ona służyła naszemu zdrowiu.

Czym jest czystek?

Mowa jest o roślinie pochodzącej z rodziny czystkowatych. Nie możemy odnieść się wyłącznie do jednego gatunku, ponieważ występuje ona przynajmniej w kilkunastu różnych odmianach. Różnią się one nieco swoim wyglądem, a także obszarem występowania. Najczęściej można spotkać go dziko rosnącego na terenie Południowej Europie. Natomiast w Polsce możemy mieć do czynienia wyłącznie z upraną odmianą czystka.

Wśród najpopularniejszych gatunków wymienia się czystek szary w kolorze różowym, czystek kreteński także w kolorze różowym, występującym w pobliżu Morza Śródziemnego oraz Czarnego, jak i również czystek purpurowy o kwiatach w kolorze purpurowym, rosnący w Portugalii, Hiszpanii, a także na Wyspach Kanaryjskich.

Cenne właściwości czystka

Przyglądając się cennym właściwościom czystka, możemy znaleźć w tej roślinie takie mocne strony jak:

– Ochrona, a także wspomaganie w walce z nowotworami – czystek takie właściwości posiada dzięki polifenolom, które są jego głównymi składnikami

– Ochrona przez zachorowaniem na miażdżycę, a także profilaktyka przed chorobami związanymi z układem krwionośnym

– Idealny na przeziębienia, a także różnego rodzaju infekcje, ponieważ zapobiega rozwojowi stanów zapalnych towarzyszących w czasie chorby

– Wspomaga przemianę materii, dzięki czemu czystek zyskuje na popularności, jako element diety odchudzającej

– Świetnie radzi sobie ze wszelkimi grzybami, a także drobnoustrojami, wywołującymi nieprzyjemne dolegliwości skórne

– Działa oczyszczająco, wspomagająco układ odpornościowy, a także dodający sporej dawki energii

Specjaliści zalecają regularne picie herbaty z czystka, dzięki czemu można uzyskać zadowalające efekty. Pojawiły się również pewne doniesienia, iż picie herbaty z czystka, powoduje odstraszanie komarów, a także innych insektów. Organizm ludzki po kilkutygodniowej terapii tym ziołem, miałby wydzielać pewien zapach, który odstrasza owady. Nie zostało to jednak jeszcze w żaden sposób naukowo udowodnione. Zatem można eksperymentować dosłownie na własnej skórze. Osoby, które nie lubią komarów, na pewno są w stanie zrobić wiele, by się raz na zawsze odpędzić od tych uporczywych owadów. Poza tym warto pić czystek na zdrowie.

Czytaj: Czystek – zastosowanie i właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *