Częste problemy z tarczycą
Tarczyca to niezwykle istotny narząd, sterujący gospodarką hormonalną, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Najmniejsze zaburzenie równowagi w obrębie tarczyca – przysadka – podwzgórze może stać się przyczyną wielu uciążliwych chorób, znacznie obniżających jakość życia. Choroby tarczycy są dość trudne w diagnozowaniu, sprawiając wiele problemów i lekarzom, i pacjentom. Wśród chorych dotkniętych niedoczynnością tarczycy przeważają kobiety.
Jedną z częstych dysfunkcji tarczycy jest niedobór hormonów, produkowanych przez ten narząd. Może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Objawy związane z niedoczynnością to:
- Senność, częste uczucie zmęczenia
- Nadmierna męczliwość, duszności
- Ociężałość
- Zaburzenia funkcji seksualnych
- Stałe uczucie zimna
- Problemy z pamięcią i koncentracją
- Zaparcia
- Bóle stawów i mięśni
- Niekontrolowany przyrost wagi
- Zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki
- Wypadanie włosów
- Sucha skóra
- Problemy ze zdrowiem prokreacyjnym
Tyroksyna, hormon tarczycy, odpowiada za liczne procesy metaboliczne, wpływa na czynności narządów płciowych, ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu, reguluje procesy związane z rozmnażaniem i karmieniem piersią.
Syntetyczny hormon – euthyrox
W powyższych przypadkach zachodzi konieczność podawania syntetycznego hormonu – lewotyroksyny, odpowiednika naturalnej tyroksyny. Popularnym i często stosowanym lekiem z lewotyroksyną jest euthyrox. Jest on najczęściej dobrze tolerowany przez organizm i może być stosowany nawet u dzieci. Stosuje się go w takich przypadkach, jak:
- Niedoczynność tarczycy
- Zapalenie tarczycy
- Stany pooperacyjne
- Guzki tarczycy
- Terapia lekami przeciwtarczycowymi (w celu zahamowania powiększania się tarczycy)
Euthyrox jest dostępny w zróżnicowanych dawkach – od 25 do 200 mcg. Pamiętajmy, że w przypadku chorób tarczycy to lekarz zawsze ustala dawkę, dopasowaną do potrzeb pacjenta. Przyjmowanie zarówno zbyt niskich, jak i zbyt wysokich dawek może spowodować pogorszenie się stanu chorego – tarczyca jest bardzo „precyzyjnym” narządem, gwałtownie reagującym na wszelkie ingerencje w układ hormonalny!
Przy trwałej niedoczynności czy też mechanicznym usunięciu części lub całości tarczycy, przyjmowanie syntetycznych hormonów może być dożywotnią koniecznością. Samowolne odstawienie leków może spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, euthyrox może powodować skutki uboczne, choć zazwyczaj jest on dobrze tolerowany przez organizm. Podczas terapii tyroksyną mogą pojawić się takie objawy, jak:
- Podwyższone ciśnienie i przyspieszenie akcji serca
- Wahania poziomu cukru we krwi
- Pobudzenie, problemy ze snem
- Bóle głowy
- Niekontrolowana utrata wagi
- Nadmierna potliwość
- Osłabienie i wypadanie włosów
Warto wspomnieć o tych objawach lekarzowi – zmiana dawki leku najczęściej powoduje ustąpienie niepożądanych skutków ubocznych.
Jak przyjmować euthyrox?
Euthyrox jest lekiem łatwym w podawaniu – najczęściej przyjmuje się go rano, na czczo, w dawce ustalonej przez lekarza. Tabletkę można popić wodą lub też pokruszyć ją i wymieszać z niewielką ilością wody – taką zawiesinę łatwiej przełknąć dzieciom lub osobom starszym.