Loading

wait a moment

Jak chronić oczy podczas biegania?

Okulary stanowią niezbędne wyposażenie każdego biegacza, który ten sport traktuje poważnie i chce w nim osiągać jakieś sukcesy, jednocześnie dbając o swój wzrok. Dzięki okularom można skutecznie zabezpieczyć swoje oczy przed wiatrem oraz nadmiernym promieniowaniem słonecznym. To przydaje się zarówno w porze letniej, jak i w porze zimowej. Zimą często biega się w trudnych warunkach atmosferycznych, a konkretniej w mroźnym wietrze, przy często świecącym słońcu. Na dłuższych dystansach takie warunki atmosferyczne mogą okazać się bardzo negatywne w skutkach, ponieważ wtedy oczy mogą bardzo boleć zwłaszcza, gdy biegacz zakończy już swoje zmagania. Z racji tego warto wyposażyć się w profesjonalne okulary do biegania, dzięki którym będzie można oczywiście osiągać lepsze rezultaty na trasie i tym samym zadbać o swój komfort biegu. Muszą być one jednak bardzo wygodne i doskonale układać się na twarzy, aby podczas biegu przypadkiem nie spadały.

Odpowiednie soczewki w okularach

Każdy biegacz musi zadbać przede wszystkim o to, aby w jego okularach do biegania znalazły się odpowiednie soczewki. Muszą posiadać filtr UV o odpowiedniej mocy, dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć się przed różnymi chorobami oczu. Jeśli biegacz zauważy u siebie:

  • nadmierne łzawienie,
  • nadmierne mrużenie oczu,
  • pieczenie w okolicach oczu,
  • suchość oczu.

wtedy też trzeba jak najszybciej na takie sytuacje reagować. Zakup dobrych okularów może okazać się strzałem w dziesiątkę, więc nie powinno się absolutnie na nich oszczędzać. Nie tylko zniweluje się wtedy uczucie dyskomfortu podczas biegu, ale też zadba optymalnie o własny wzrok, dlatego wielu badaczy poleca takie rozwiązanie osobom biegającym. Jest to przydatne zwłaszcza wczesnym rankiem, czy też przed południem, kiedy promienie świetlne padają pod kątem, wtedy też bardzo oddziałują one na oczy biegających osób, dlatego warto zabezpieczyć się przed nadmierną dawką promieni odpowiednimi okularami. Zakupić można je w każdym sklepie sportowym.

Okulary idealne na treningi i na zawody

Warto zdecydować się na zakupienie okularów uniwersalnych, przede wszystkim powinno móc się z nich korzystać zarówno podczas treningów, jak i ważnych zawodów. Dzięki temu ma się oczywiście stuprocentową pewność tego, że takie okulary nie zawiodą oczekiwań osób biegających i sprawdzą się optymalnie w każdej sytuacji. Często też mogą one zabezpieczyć oczy przed piaskiem, jeśli biega się po plaży, ale też przed śniegiem, gdy biega się w zimę. Warto więc mieć je zawsze przy sobie, zawodowy biegacz powinien mieć kilka par takich okularów, aby móc z nich korzystać przy każdej sposobności. Ważne jest też to, aby idealnie dobierać do nich moc soczewek, ale w tym przypadku można już liczyć na pomoc okulistów lub sprzedawców, którzy świetnie się na tym znają i będą w stanie pomóc każdemu biegaczowi. Co prawda jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale ten element wyposażenia będzie bardzo szeroko wykorzystywany, a przy okazji okulary dla biegaczy są odporne na różnorakie uszkodzenia.

Zobacz ranking: Top 5 – najlepsze okulary do biegania do 300 zł- ranking

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *